Ayşe Acar ile Çağdaş Alevi Edebiyatı

Araştırmacı, yazar AYŞE ACAR ile çağdaş Alevi edebiyatı ve IBB tarafından yayınlanan son kitabı "DÖRT KAPI - HACI BEKTAŞ-I VELÎ" üzerine sohbet ettik.

Felsefe lisans eğitimini İstanbul Üniversitesinde tamamlayan AYŞE ACAR, Kant felsefesi üzerinden yürütülen Yapay Zekâ çalışmalarını konu edindiği “İnsan ve Yapay Zekâ’da Otonomi” başlıklı yüksek lisans tezini Bilgi Üniversitesi, Felsefe ve Toplumsal Düşünce Bölümü’nde tamamladı. Felsefe literatürüne “Kantian Machine”(Kant Makinesi) olarak geçen Yapay Zeka çalışmalarını Türkiye’de gündeme getiren ilk kişi oldu.
Bilimkurgu-Fantastik Kurgu Yazarı AYŞE ACAR farklı inanç grupları üzerine sahada çalıştı. Anadolu’da anlatılan dinî geleneklerin sembolik hikâyelerini ve mitolojik söylenceleri, bilimkurgu ve fantastik edebiyatla harmanladı. Yurtiçi ve yurtdışında tasavvuf edebiyatının modern fantastik edebiyata uyarlanması konusunda yaptığı konuşmalarla dikkat çekti. 
Yayınlanmış romanları şunlardır; Bay Binet, Yeşil Adam, Bayan Nima (Yüzyıl serisi), Mr. Binet (Yüzyıl serisinin ilk romanı İngiltere’de de yayınlandı), Kırklar Meclisi Hünkâr Bektaş, Dört Kapı – Hacı Bektaş-ı Veli. 
Yazar’ın felsefe ve teknoloji içerikli yazıları, çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmaya devam etmektedir.