ADO ALMANAK - TR - 2022

ADO'nun 2022 faaliyet ve yayınlarının listelendiği faaliyet raporuna BURADAN (PDF) ulaşabilirsiniz.2022 YILLIĞI
www.aleviocagi.org

Alevi Düşünce Ocağı Derneği 2022 yılında kuruluş amacı, tüzüğü ve hedefleri doğrultusunda faaliyet ve yayınlarını sürdürdü. Aşağıda faaliyet ve yayınlarımızı sizler için kronolojik olarak özetledik. ADO’yu www.aleviocagi.org adresli sitesinden takip edebilir, mail@aleviocagi.org elektronik posta adresi ile irtibat kurabilirsiniz.

- ADO SOHBETLERİ 2022:
- "BACIYAN-I RUM" anısına "BACILARLA SOHBETLER" sürüyor.
Cumhuriyet Türkiye’sinin özellikle son döneminde sivil toplumda ve Alevi kurumlarında kadınlar emekleri ve hizmetleri ile ön planda yer alıyor. Şuat 2022’de başlayan "Bacılar" serimizde toplumun öncü ve örnek kadınları ile söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Bacılar ile Sohbetlere buradan ulaşabilirsiniz

- MUHARREM 2022 SÖYLEŞİLERİ’nde cemevlerine saldırılar konuşuldu.
ADO Başkanı Doğan Bermek Muharrem ayında cemevlerine yapılan saldırılar ve çevresinde yaşanan gelişmeleri katıldığı programlarda değerlendirdi.
Muharrem Söyleşileri 2022 buradan ulaşabilirsiniz.

- ADO 2022 Sohbetlerimizde yıl boyunca çeşitli konuları, konuklarımız ile ele aldık.

ADO SOHBETLERİ Kütüphanesi’ne buradan ulaşabilirsiniz

- KERBELA GÜNLÜĞÜ 2022
Muharrem ayında tutulan Matem Orucu döneminde Kerbela vakasını özetleyen bir sunum paylaştık. Buradan ulaşabilirsiniz.

- İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ 2022 FAALİYETLERİMİZ
1. AİHM ALEVİ DAVALARI Analizi
Türkiye'de “İnanç Özgürlüğü” dendiğinde Alevilerin maruz kaldığı ayrımcılık ve hak arayışı ön plana çıkar. Alevi Düşünce Ocağı Başkanı Doğan Bermek Ocak-Şubat 2022’de usulsüzlükleri, AİHM başvurularını, hukuki gelişmeleri, çözüm önerilerini bir video serisinde özetledi.
AİHM ALEVİ DAVALARI ANALİZİ’ne BURADAN ulaşabilirsiniz.

2. ALEVİ HUKUK BİRİMİ Kuruldu
Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu 22 Şubat 2022’de alınan bir karar ile Alevi Federasyonları Hukuk Birimi’nin kurulduğunu açıkladı. Birimin kuruluş aşamasında ADO Başkanı Doğan Bermek de yer aldı.
ALEVİ HUKUK BİRİMİ Kuruluş Bildirisi’ne BURADAN ulaşabilirsiniz.

Alevi Hukuk Birimi’nin Eylül 2022’de çalışmalarına son verdiği bildirildi.
3. 'AYASOFYA MÜZESİ KARARI' ve BEKTAŞİ VAKIFLARININ HUKUKİ STATÜSÜ
Avukat İbrahim Kaygusuz ADO için kaleme aldığı makalesinde Hacı Bektaşi Veli Dergâhı ve bağlı, Hacı Bektaşi Veli vakfiyesine mensup vakıflardan veya kapatılmaları halinde Bektaşî taifesinden bir kimsenin yönetime getirildiği vakıflardan bahsediyor. Makaleye BURADAN ulaşabilirsiniz.

4. ADO SİYASİ PARTİLERE bazı SORULAR yöneltti.
Alevi Düşünce Ocağı seçimler öncesinde seçimlere katılma hakkın sahip 27 siyasi partiye Eylül 2022’de bir basın bildirisi gönderdi. Cem Evleri’nin yasal statüsünden zorunlu din derslerine kadar inanç özgürlüğüne dair 6 kritik soruyu barındıran basın bildirisinde siyasi partilere şu soruları yönelttik;
SİYASİ PARTİLERE ALEVİ SORULARI bildirisini BURADAN indirebilirsiniz.
ADO Başkanı Doğan Bermek inanç özgürlükleri ve Alevi sorunları ile ilgili bu soruları KRT Tv'de 3 Eylül 2022’de yayınlanan “Haftanın Panoraması” programında Semra Topçu ile değerlendirdi. Yayını BURADAN izleyebilirsiniz.


- ADO YAYINLARI 2022
1. UYGULAMADA AİHM KARARLARI- İZLEME RAPORU 4 yayınlandı.
AİHM kararları ve Alevi Davaları izleme raporunun 4. sayısı Ocak 2022'de Alevi Düşünce Ocağı tarafından yayınlanmıştır. Rapora BURADAN erişebilirsiniz.

2. ANADOLU’DA İNANÇ MEKANLARINDA DÖNÜŞTÜRMELER ULUSLARARASI KONFERANSI kitabı Ocak 2022’de Türkçe ve İngilizce dillerinde yayınlandı ve yurt içi-yurt dışı dağıtımı gerçekleşti.
ADO ve kurucusu olduğu Anadolu Din ve İnançları Platformu’nun düzenlediği uluslararası konferansın Bildirilerine BURADAN ulaşabilir, basılı kitap talebinizi mail@aleviocagi.org elektronik posta adresimize iletebilirsiniz.
3. TÜRKİYE'NİN İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ KARNESİ yayınlandı.
Alevi Düşünce Ocağı ve kurucu üyesi olduğu Anadolu Din ve İnançları Platformu tarafından hazırlanan ve Temmuz 2022’de basımı ve dağıtımı gerçekleştirilen bu kitapçık dünyamızın düzenli olarak gözlem yapan ve kaydeden önemli sosyal ve idari kurum ve yapılarının Türkiye ile ilgili 2020 raporlarını bir araya getiren bir çalışmadır.

Kitapçığa BURADAN ulaşabilir, basılı kitapçık talebinizi mail@aleviocagi.org elektronik posta adresimize iletebilirsiniz.

- KATILDIK! KATILACAĞIZ!

  1. ADO ETKİNİZ FORUM’DAYDI

Etkiniz AB Programı, 4-5 Haziran 2022 tarihlerinde üçüncüsünü düzenlediği forumda insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütlerini (STÖ) ağırladı. 36 ilden 200’e yakın katılımcı, etkinlikte insan haklarında “kesişimsellik” kavramını ele aldı. Foruma Alevi Düşünce Ocağı’nı temsilen dernek başkanı Doğan Bermek de katıldı.

  1. SİVİL SESLER FESTİVALİ’ne katıldık.

Türkiye çapında 250'ye yakın STK'nın bir araya geldiği Sivil Sesler Festivali'ne Alevi Düşünce Ocağı ve kurucu üyesi olduğu Anadolu Din ve İnançları Platformu birlikte katıldı. Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Derneği (STGM) 30 Eylül-1 Ekim tarihlerinde Ankara’da TED Üniversitesi yerleşkesinde Türkiye çapında katılıma açık olan 5. Sivil Sesler Festivali’ni gerçekleştirdi.

  1. SİVİL TOPLUMUN SÖZÜ’NE KATILDIK

ADO Başkanı Doğan Bermek Denge Denetleme Ağı’nın "Sivil Toplumun Sözü" podcast serisinin 17 Ekim 2022’de yayınlanan bölümünde ADO’yu tanıttı, Alevi’lerin sorunlarından bahsetti, yaklaşan genel seçimlerde sivil toplumun rolünü konuştu.
Programı BURADAN dinleyebilirsiniz.

  1. ALEVİ SORUNLARI İLE İLGİLİ DÜZENLEMELER DEĞERLENDİRİLDİ

22 Kasım 2022 'de Yıldız Tv'de Turan Ateş'in yönettiği ve ADO Başkanı Doğan Bermek’in de katıldığı “Gündemde Bugün” programında Alevi sorunları ile ilgili düzenlemeler tartışıldı.
Programı BURADAN izleyebilirsiniz.

  1. ADO, DÜNYA DİNLERİ PARLAMENTOSU’na Katılıyor

2023 Ağustos ayında Chicago’da düzenlenecek olan Parliament of the World’s Religions (Dünya Dinleri Parlamentosu) etkinliğine Alevi Düşünce Ocağı (ADO) da katılacak. İlk defa 1893’te Chicago’da toplanan parlamento, 100. yıldönümü olan 1993 yılından beri düzenli olarak dünyanın dört bir yanındaki din ve inançtan insanları bir araya getiriyor.

ADO 2023’DE YOLLARDA OLACAK
Alevi Düşünce Ocağı yeni yıla yeni bir proje ile ‘merhaba’ diyor. Hollanda Krallığı Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’na bağlı MATRA (Sosyal Dönüşüm) hibe programı tarafından desteklenen projede, inanç eksenli ve hak tabanlı sivil toplum üyelerine yönelik çalışmalar Türkiye çapında çeşitli kentlerde yerel örgütlenmelerin de katılımı ve desteği ile uygulanacak. Çalışmalar kapsamında inanç özgürlükleri, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma programları ve İklim değişikliği ile çevre sorunları irdelenecek, Türkiye ve dünyada uygulamalar konusunda karşılaştırmalar, gelinen aşamalar ve olası hedefler çeşitli örnekler, veriler ve sunumlar ile paylaşılacak.

 

  • ALEVİ DÜŞÜNCE OCAĞI AİLESİNE KATILABİLİRSİNİZ

Alevi Düşünce Ocağı’nın ADO FORUM hizmeti görüş ve önerileriniz, makaleleriniz, yorumlarınızı paylaşmak için açılmıştır. ADO web sitesi üzerinden Forum’a kayıt olabilirsiniz.

  • ADO VİDEO KÜTÜPHANESİ hizmetinizdedir.

Alevi Düşünce Ocağı’nın kuruluşundan itibaren hazırladığı ve yayınladığı, yayınlamaya devam ettiği tüm video içeriklere BURADAN ulaşabilirsiniz.